Загальні вимоги та методи контролю
Процес офсетного друку заснований на стійкому змочуванні пробільних елементів друкарської форми зволожуючим розчином, а друкованих елементів - фарбою. Для друку якісної продукції дуже важливо не просто добре змочити форму перед тим, як по ній пройдуть валики з фарбою, - необхідно рівномірно покрити поверхню форми тонким шаром розчину. Завдяки цьому параметри друку, що визначаються станом поверхні форми, насиченістю зображення, виглядом фарби та паперу, будуть оптимальними. Однак способи зміни оптимальної кількості зволожуючого розчину до сьогоднішнього дня остаточно не розроблені, тому досвід друкаря відіграє в цьому основну роль.
Друкар стежить за відхиленнями відтінків кольору і, при найменших змінах, регулює подачу зволожуючого розчину чи фарби в ту чи іншу сторону, домагаючись, таким чином, отримання заданого кольору. Простіше за все регулювати подачу саме зволожуючого розчину, оскільки інерція друкарської машини на зміну подачі води значно менша, ніж на кількість фарби, і потрібний результат досягається швидше і з меншим браком.
Для збільшення стійкості друку, тобто стабільності балансу «вода / фарба», вигідніше працювати при мінімально можливій кількості компонентів. Чим менше води і фарби, тим кращим буде кінцевий результат. Справа не в економії витратних матеріалів - в першу чергу за рахунок цього прискорюється процес закріплення фарби і виникає менше проблем з відмарюванням. Відбитки виходять більш яскравими, з чистими кольорами. Зменшується брак від несуміщення зображень, викликаного викривленням паперу при наступних прогонах. Тому, якщо зображення занадто насичене, рекомендується все ж зменшити кількість подавання фарби, а не збільшувати кількість зволожуючого розчину. Якщо необхідні пропорції між зволожуючим розчином і фарбою (водно-фарбовий баланс) не витримані, то про нормальну якість відтисків говорити не доводиться.
Для друку продукції високої якості необхідно швидке досягнення збалансованого стану між фарбою і зволожуючим розчином, що зберігає стабільність на формі, на накатних фарбових валиках і на офсетному полотні. Нижче наведені загальні вимоги до основних показників зволожуючого розчину: |