Oleksyn.com.ua   »   Корисна інформація
« назад до переліку
Зволожуючий розчин

Загальні вимоги та методи контролю

Процес офсетного друку заснований на стійкому змочуванні пробільних елементів друкарської форми зволожуючим розчином, а друкованих елементів - фарбою. Для друку якісної продукції дуже важливо не просто добре змочити форму перед тим, як по ній пройдуть валики з фарбою, - необхідно рівномірно покрити поверхню форми тонким шаром розчину. Завдяки цьому параметри друку, що визначаються станом поверхні форми, насиченістю зображення, виглядом фарби та паперу, будуть оптимальними. Однак способи зміни оптимальної кількості зволожуючого розчину до сьогоднішнього дня остаточно не розроблені, тому досвід друкаря відіграє в цьому основну роль.

Друкар стежить за відхиленнями відтінків кольору і, при найменших змінах, регулює подачу зволожуючого розчину чи фарби в ту чи іншу сторону, домагаючись, таким чином, отримання заданого кольору. Простіше за все регулювати подачу саме зволожуючого розчину, оскільки інерція друкарської машини на зміну подачі води значно менша, ніж на кількість фарби, і потрібний результат досягається швидше і з меншим браком.

Для збільшення стійкості друку, тобто стабільності балансу «вода / фарба», вигідніше працювати при мінімально можливій кількості компонентів. Чим менше води і фарби, тим кращим буде кінцевий результат. Справа не в економії витратних матеріалів - в першу чергу за рахунок цього прискорюється процес закріплення фарби і виникає менше проблем з відмарюванням. Відбитки виходять більш яскравими, з чистими кольорами. Зменшується брак від несуміщення зображень, викликаного викривленням паперу при наступних прогонах. Тому, якщо зображення занадто насичене, рекомендується все ж зменшити кількість подавання фарби, а не збільшувати кількість зволожуючого розчину.

 

Якщо необхідні пропорції між зволожуючим розчином і фарбою (водно-фарбовий баланс) не витримані, то про нормальну якість відтисків говорити не доводиться.

Для друку продукції високої якості необхідно швидке досягнення збалансованого стану між фарбою і зволожуючим розчином, що зберігає стабільність на формі, на накатних фарбових валиках і на офсетному полотні. Нижче наведені загальні вимоги до основних показників зволожуючого розчину:

 

 

Назва показника

Оптимальна величина показника

Найбільш сприятлива величина показника

1

Величина рН - водневий показник зволожуючого розчину

4,9-5,5

5,1

2

Величина dH - загальна жорсткість зволожуючого розчину (для друкарень, які додають в зволожуючий розчин ізопропіловий спирт, оптимальним розміром є діапазон 5-12%, а найбільш сприятлива величина - 8%)

6-11°

3

Величина mkCm - електропровідність зволожуючого розчину

800-1500

1200

4

Величина t ° C - температура зволожуючого розчину блоці охолодження)

10°

10°

5

Величина t ° C - температура зволожуючого розчину (в зволожуючому апараті)

12-14°

13°

 

За основними показниками зволожуючого розчину необхідно здійснювати ретельний щоденний контроль.

Крім оптимальних основних показників, існують загальні вимоги для зволожуючого розчину в цілому:
• Зволожуючий розчин не повинен викликати змін у хімічному складі фарби (наприклад, утворення кальцієвих мил при використанні жорсткої або лужної води, збільшення часу сушіння при використанні зволожуючого розчину, що містить кислоти).
• Зволожуючий розчин повинен забезпечити рівномірне і тривале змочування пробільних елементів форми (для цього в його складі повинні міститися елементи, що впливають на характеристики водної плівки, а також речовини, що збільшують гідрофільність пробільних елементів).
• Допоміжні речовини для зволожуючого розчину не повинні містити елементи, які ускладнюють подачу фарби або перешкоджають її згущування.
• Зволожуючий розчин не повинен негативно впливати на якість офсетної гуми (викликаючи, наприклад, здуття або затвердіння покриття).
• Зволожуючий розчин повинен поєднуватися з типом друкарських форм, що застосовуються.
• Зволожуючий розчин повинен містити сучасні біоциди широкого спектру дії (для запобігання виникнення і розмноження мікроорганізмів).